Relacja z Biegu Kmitów 2018

Już po raz XIV, 9 czerwca 2018 roku, na terenie gminy Nowy Wiśnicz odbył się Bieg Kmitów. Tegoroczna impreza nawiązywała do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą obchodzimy w tym roku. Po raz drugi w historii tego biegu zawodnicy startowali na dystansie 10 km. Trasa prowadziła w pobliżu najciekawszych obiektów turystycznych Gminy Nowy Wiśnicz i Powiatu Bocheńskiego między innymi zamku, kościoła w Starym Wiśniczu, dawnego klasztoru Karmelitów Bosych oraz Koryznówki. Zawodnicy biegali przez cztery miejscowości gminy: Nowy Wiśnicz, Stary Wiśnicz, Łomną i Leksandrową. Również po raz pierwszy w historii pojawiła się nowa kategoria Nordic Walking na dystansie 3 km. Zawody odbyły się pod patronatem Burmistrza Nowego Wiśnicza – Małgorzaty Więckowskiej i Starosty Bocheńskiego – Ludwika Węgrzyna.


Film ze startu biegu na 10 km

 

W Biegu Głównym na 10 km wzięło udział 68 biegaczy. Reprezentowali kluby i teamy między innymi: 16 BPD Kraków, MOK Mszana Dolna, Salt Runners Bochnia, Łapanów Biega, SP Nowy Wiśnicz, Bochnia Biega, BKB Victoria Brzesko, Klub Biegacza AZS UEK, NIEMA TEAM, Run Team Gnojnik, Salt Runners Bochnia, PTG SOKÓŁ ŚWIAT PRACY TARNÓW, Dziki Stary Wiśnicz, Biegamy.pro, Turkuć Brzeźnica, Niepołomice Biegają, WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz, KS Florian, Runforfun, MAJSTER Sport Team, Triathlon Tarnów.

Szczegółowe wyniki biegów 
można znaleźć na stronie TMW:
http://wisniczanie.pl/xiv-bieg-kmitow/

Bieg Główny poprzedziły zawody dla dzieci i młodzieży w których udział wzięły dzieci od III klasy wzwyż  i Gimnazjum, Bieg Rodzinny oraz Nordic Walking w kategorii open na dystansie 3km. Wyniki biegów szkolnych, rodzinnych i Nordic Walking dostępne również na stronie Towarzystwa Miłośników Wiśnicza http://wisniczanie.pl/xiv-bieg-kmitow/

Dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które włączyły się w organizację, promocję i przeprowadzenie XIV Biegu Kmitów. Nie odbyłoby się to bez ludzi dobrej woli, partnerów oraz sponsorów. Serdecznie dziękujemy Gminie Nowy Wiśnicz, Powiatowi Bocheńskiemu oraz firmom:

  • Hotel i Restauracja „Panorama”za ufundowanie nagród dla dzieci i młodzieży,
  • Hotel i Restauracja „Hetmańska”za ufundowanie posiłku regeneracyjnego dla wszystkich uczestników i organizatorów,
  • Pizzeria i Kebab „Ambrozja”za ufundowanie wody zawodnikom
  • AUTOPRODUKT Bochnia za ufundowanie nagród dla dzieci i młodzieży,
  • Metal-Techza zapewnienie ubezpieczenia NNW i OC dla uczestników imprezy,
  • „Fantazja” usługi okolicznościowe za ufundowanie nagród dla dzieci i młodzieży,
  • PSS „Społem” za ufundowanie nagrody dla dzieci i młodzieży.

Dziękujemy mieszkańcom i instytucjom za wyrozumiałość w związku z zamknięciem drogi na czas biegu tj. Zakładowi Karnemu w Nowym Wiśniczu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej – Zamek w Wiśniczu oraz parafiom w Starym i Nowym Wiśniczu. Słowa podziękowania kierujemy do Miejskiego Ośrodka Kultury, Zakładu Usług Komunalnych. Dziękujemy pracownikom Urzędu Miejskiego w Nowym Wiśniczu za pomoc przy zabezpieczeniu trasy biegu głównego i wypożyczenie znaków drogowych.

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Nowy Wiśnicz. Podkreślamy duże zaangażowanie i poświęcenie strażaków, którzy w liczbie 75 osób, zapewnili bezpieczeństwo przebiegu imprezy. Ich pomoc była nieoceniona.

Do zabezpieczenia przebiegu i zdrowia uczestników imprezy przyczynili się również Komenda Powiatowa Policji w Bochni, Komisariat Policji w Nowym Wiśniczu oraz panie pielęgniarki z SPGZOZ w Nowym Wiśniczu. Dzięki wzorowej współpracy w/w służb wszyscy zawodnicy szczęśliwie ukończyli biegi, mimo upalnej pogody.

Podziękowania należą się nauczycielom wychowania fizycznego ze szkół w naszej gminie, szczególnie Marcinowi Wzorkowi, Adamowi Łąckiemu, Arturowi Polkowi. W tym miejscu za pomoc dziękujemy również uczniom wolontariuszom, nad którymi czuwała pani Małgorzata Korta.

Nagłośnienie podczas biegów zapewnił Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu, pan Leszek Marszałek. Wydarzenie profesjonalnie poprowadziła Bernadetta Błoniarz, której serdecznie dziękujemy!

Naszą imprezę wspierali medialnie: Bochnianin.pl, Kulturalna Bochnia, Mój Łapanów, Informator Brzeski, mojaBochnia.pl, TEMI, Głos24, Nasza Małopolska, KBC24 i Czas Bocheński.

Za organizację wydarzenia z ramienia Towarzystwa Miłośników Wiśnicza byli odpowiedzialni: Marcin Zagrodzki – kierownik sekcji sportowej, Mirosław Laszkowski – sekcja sportowa, Stanisław Domański – prezes, Michał Irzykowski – wiceprezes. Dziękujemy również wszystkim członkom Towarzystwa Miłośników Wiśnicza, którzy włączyli się w pomoc przy przeprowadzeniu XIV Biegu Kmitów. Dziękujemy oddziałowi głównemu Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej za życzliwość i współpracę przy organizacji biegu na etapie składania wniosków o dofinansowanie.

Zadanie jest współfinansowane  ze środków Gminy Nowy Wiśnicz i Powiatu Bocheńskiego.

Na zakończenie, Towarzystwo Miłośników Wiśnicza wyraża wdzięczność i pragnie podkreślić zgodną współpracę wszystkich instytucji, które przyczyniły się do właściwego przebiegu imprezy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli liczyć na Wszą owocną współpracę.

Bieg to zdrowie biegaj razem z nami!

Zarząd
Towarzystwa Miłośników Wiśnicza
Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi
Bocheńskiej Oddział Nowy Wiśnicz

fot. Antonia Ryczek, Władysław Justyński.