Kolacja Szabatowa – zapoznanie z kulturą żydowską Wiśnicza

Z inicjatywy organizatorów – Towarzystwa Miłośników Wiśnicz oraz Fundacji SEFER Polin Rabbinical Heritage w dniu 24 marca – piątek odbyła się w Nowym Wiśniczu pierwsza od czasów wojny – Kolacja Szabatowa.

Wydarzenie to miało na celu przypomnienie, a zarazem uszanowanie przedwojennych Żydowskich mieszkańców Nowego Wiśnicza, a także uczczenie tych wszystkich Polaków, którzy ratowali życie swoim Żydowskim sąsiadom w czasie wojny, co wpisało się w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Wydarzenie rozpoczęło się od warsztatów kulinarnych w których wzięli udział uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych wraz z nauczycielami. Wysłuchali wykładu na temat przygotowywania potraw szabatowych oraz pieśni śpiewanych podczas szabatu, a następnie wzięli udział w przygotowaniu tych potraw.

Kolejnym etapem była kolacja szabatowa z udziałem szerszej publiczności, która rozpoczęła się zapaleniem świec na szabat- 15 minut przed zachodem słońca. Prezes Towarzystwa Miłośników Wiśnicza Klaudia Jonak-Rojek przywitała przybyłych gości. Następnie Prezes Fundacji SEFER Polin Rabbinical Heritage Mike Mandel rozpoczął Szabatowe Modlitwy- Kabalat Szabat- Maariw Na Szabat. Następnie śpiewanie pieśni Szalom Aleichem oraz Eszet Chajil. Kidusz- modlitwa odmawiana nad kielichem wina jako forma uświęcenia szabatu zgodnie z przykazaniami Dekalogu. Netilat Jadajim- obmywanie rąk przed błogosławieństwem Chałki. Następnie pieśni Kol Mekadesz oraz Menucha Wesimche. Birkat Hamazon po posiłku.

Przybyli goście mieli okazję, aby spróbować potraw koszernych przygotowanych na tą kolację: czulent, kugel, tabule, rosół z macą, chałkę, farfalle z paprykowym sosem, sałatkę izraelską, soczewicę zieloną z zapiekanymi warzywami.Historia Żydów w Wiśniczu łączy się z założeniem miasta w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego. Żydzi bardzo szybko zorganizowali się w nowym miejscu. Wybudowano synagogę, stworzono Gminę Żydowską, posiadającą rabinów, sędziów i nauczycieli. Wśród najbardziej znanych Żydów to m.in. Rabin Naftali Rubin, Dalaman Halbersztam, członek słynnej rodziny chasydzkiej. A w czasie okupacji niemieckiej ukrywały się na terenie Nowego Wiśnicza nietuzinkowe osoby m.in.: dr Kranz – należał do międzynarodowej organizacji żydowskiej Bnej- Brit, autor podręczników – m.in. o prorokach, dwaj bracia Wulfowie- Józef, historyk, po wojnie kierownik wydawnictwa Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji Historycznej, Ella Mandel- Moniewska- tłumaczka poezji polskiej i wielu innych.

Należy podkreślić, że przedwojenny Wiśnicz liczył ok. 3500 mieszkańców z czego większą połowę stanowiła społeczność Żydowska. Do dnia dzisiejszego przetrwał Cmentarz Żydowski w Nowym Wiśniczu, który jest jednym z najstarszych w Polsce.