Wycieczka w Pieniny – Czorsztyn, Dębno Podhalańskie, Niedzica

W dniu 27 czerwca – 41 osób uczestniczyło w wycieczce w Pieniny. Tym razem celem wycieczki było Jezioro Czorsztyńskie i wspaniałe zabytki zlokalizowane nad tym akwenem.

Program wycieczki obejmował:

  • zwiedzanie drewnianego kościoła w Dębnie Podhalańskim (zabytek kl. „0”)
  • zwiedzanie zamku w Czorsztynie
  • zwiedzanie zamku w Niedzicy
  • rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim
  • spotkanie przy ognisku(grill) w gospodarstwie agroturystycznym w Karwinie

Kościół w Dębnie Podhalańskim wzniesiono w XV w. Jest to obiekt drewniany w stylu gotyckim, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarszym zabytkiem świątyni jest gotycki krzyż z ok. 1380 roku umieszczony na belce tęczowej. Z historią i bogactwem kulturowym kościoła zapoznała nas miejscowa pani przewodnik.

W Czorsztynie zwiedzaliśmy ruiny XIV wiecznej warowni położonej na lewym brzegu Dunajca (obecnie Jeziora Czorsztyńskiego). Zamek w Czorsztynie był jednym z głównych bastionów w systemie obronnym państwa polskiego na granicy z Węgrami, która na tym odcinku przebiegała wzdłuż Dunajca. Czasy świetności zamku skończyły się w 1735 roku, po zdobyciu go przez wojska rosyjskie. Z obiektem bardzo szczegółowo zapoznała na pani Anna Kostecka – przewodnik PTTK z Bochni, która była pilotem naszej eskapady. Wiadomości historyczne dotyczące powstania chłopskiego pod wodzą Kostki-Napierskiego, który w 1651 roku w zamku czorsztyńskim bronił się przed wojskami biskupów, omówiła pani Ewelina Mroczek, emerytowana profesorka historii w I LO w Bochni – uczestniczka wycieczki.

Zamek „Dunajec” w Niedzicy to średniowieczna twierdza położona na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Zamek został wzniesiony w XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego na obszarze polskiego spisza. Jest to ogromna rezydencja łącząca funkcje obronne i mieszkaniowe. Budowla jest bardzo dobrze zachowana. Spełnia również funkcje hotelowe i stanowi ważne centrum turystyki i rekreacji. Z zamkiem wiąże się wiele różnorakich legend, które przedstawili nam profesjonalni przewodnicy. U podnóża zamku znajduje się przystań, z której wypłynęliśmy statkiem na Jezioro Czorsztyńskie.

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Widoki z tafli jeziora na otaczające góry oraz na zamki w Czorsztynie i Niedzicy, należą do najpiękniejszych w polskich Karpatach. Rejs trwał godzinę. Statek to pływająca kawiarnia. Na górnym pokładzie można zażywać kąpieli słonecznych, a w oszklonej kawiarence można spokojnie wypić kawę lub herbatę i posłuchać sympatycznej muzyki. Jezioro Czorsztyńskie to zbiornik retencyjny na Dunajcu, oddany do użytku w 1997 roku. Sama zapora typu ziemnego ma 60 m. wysokości i 404 m. długości. Powierzchnia akwenu wynosi średnio 1340 ha, a pojemność 240 mln m3. Głębokość miejscami sięga 50 m. Pracuje tu również elektrownia wodna o mocy 93 MW.

Spotkanie przy grillu trwało również około godziny. Przy pieczonej kiełbasie miło było pośpiewać piosenki, opowiadać dowcipy i całkowicie się zrelaksować. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krościenku nad Dunajcem. Miasteczko słynie m.in. z produkcji lodów, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. W międzyczasie nasza pani pilot – Anna Kostecka opowiedziała wiele ciekawostek o tej miejscowości.

fot. Waldemar Klasa