W sobotnie przedpołudnie 15 czerwca 2024 r. odbył się spacer w ramach projektu „Wiśnickie spacery tematyczne”.
Po Nowym Wiśniczu oprowadzał Stanisław Mróz – znawca historii bocheńskiej, przewodnik turystyczny kopalni soli w Bochni, członek Rady Historii i Dziedzictwa Powiatu Bocheńskiego. Temat spaceru: „Śladami pomników historii i wybitnych postaci”.
Zapraszamy na relację przewodnika…
W sobotnie przedpołudnie, 15 czerwca, odbył się w Wiśniczu pierwszy spacer w ramach projektu „Wiśnickie spacery tematyczne” dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Bochni, a realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza.
Po Nowym Wiśniczu oprowadzał Stanisław Mróz, przewodnik po Kopalni Soli w Bochni, członek Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, członek Rady Historii i Dziedzictwa Kulturowego Powiatu Bocheńskiego, z Wiśniczem związany jako przewodnik w Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka.
Spacer wiódł śladami pomników i tablic pamiątkowych umieszczonych w miejscach związanych z postaciami i wydarzeniami ważnymi dla historii Nowego Wiśnicza, których autorem jest wiśniczanin, wielki artysta rzeźbiarz, medalier, autor prac rysunkowych i grafik a również i poeta – Czesław Dźwigaj.
Stała ekspozycja dorobku artystycznego Czesława Dźwigaja była prezentowana w Muzeum Ziemi Wiśnickiej od 2002 do 2020 roku. Obecnie można ją zwiedzać w najstarszej części zamku Lubomirskich w Wiśniczu. Wiele prac artysty znajduje się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju oraz wśród zbiorów koneserów sztuki.
Mało kto wie, że na terenie miasta i gminy Nowy Wiśnicz w ponad 20 lokalizacjach znajdują się pomniki, tablice pamiątkowe i epitafijne autorstwa tego światowego formatu artysty, który w większości jest również ich fundatorem.
Spacer rozpoczął się od pomnika Stanisława Fischera zlokalizowanego przed budynkiem Liceum Plastycznego im. Jana Matejki, a zakończył się pod Pomnikiem Wolności zlokalizowanym przy drodze do zamku. Uczestnicy, których zgromadziło się ok. 30 pokonali ok. 3 km. Trasa spaceru objęła:
1.Pomnik Stanisława Fischera (1997), znajdujący się przed Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki (rok zał. 1945), ul. Bocheńska 6.
2.Tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Brzękowskiemu (1985 r). [budynek Urzędu Miasta, Rynek 38].
3.Tablicę poświęconą akcji oddziału AK na kasę Dywizji Wermachtu w 1945 r. [Ratusz strona północna].
4.Pomnik Stanisława Lubomirskiego (1995) [Rynek].
5.Figurę św. Floriana (2 płaskorzeźby wzorowane na szkicach Jana Matejki znajdują się na postumencie, na którym umieszczono figurę św. Floriana).
6.Pomnik Jana Matejki (1993 r.) przed ratuszem od str. wsch.
7.Tablicę upamiętniającą nadanie w roku 2020 przez Prezydenta RP tytułu Pomnika Historii umieszczona na ścianie ratusza (2022).
8.Tablicę pamiątkową poświęconą Maciejowi Trapoli (1995) [Rynek 20].
9.Wspomnienie tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Klimowskiemu (1992) obecnie znajdującej się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej.
10.Figurę Chrystusa Króla (2000).
11.Pomnik Jana Pawła II (1995) [plac kościelny (mniejsza replika pomnika z Jasnych Błoni)].
12.Figurę Matki Bożej Apokaliptycznej [plac kościelny]
13.Epitafia księży: Józefa Białki, Mariana Janiszewskiego i Józefa Strugały, znajdujące się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Wiśniczu.
14.Obelisk przedstawiający chrzest Pana Jezusa w Jordanie – upamiętniający 400 lat istnienia wiśnickiej parafii (2021) [plac kościelny].
15.Pomnik Juliusza Kossaka (2002) [ul. Zamkowa]
16.“Via Sancta” – “Droga Święta” – ekspozycję pomników przedstawiających życie Jana Pawła II (2011) [poniżej budynku Muzeum Ziemi Wiśnickiej].
17.Tablicę upamiętniającą transport obrazów J. Matejki – na murze zewnętrznym zakładu karnego.
18.Tablicę upamiętniającą rocznicę bitwy pod Chocimiem i fundacji kościoła więziennego.
19.Tablicę pamiątkową na terenie Koryznówki upamiętniającą ucieczkę rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz do Bochni i Wiśnicza. [Była to to okazja do złożenia hołdu bohaterowi tamtych czasów. Tablica na postumencie nie jest autorstwa Czesława Dźwigaja, jednak był to akcent patriotyczny spaceru pogłębiony przejściem do Pomnika Wolności].
20.Pomnik Wolności „Tęcza Wolności” (1996). Upamiętnia on fakt wywiezienia z wiśnickiego więzienia transportu więźniów do Oświęcimia oraz akcję uwolnienia więźniów przez żołnierzy Armii Krajowej.
Ideą spaceru było nie tylko upowszechnianie wiedzy o postaciach i wydarzeniach ważnych dla historii miasta, ale również przygotowanie materiału, który można wykorzystać do stworzenia na terenie Wiśnicza stałych tras spacerowych, które staną się pomocne dla turystów zwiedzających miasto oraz pilotów wycieczek, przygotowujących propozycje wycieczkowe dla grup przybywających do zamku Kmitów i Lubomirskich.
Dają one szanse zainteresowania turysty dłuższym pobytem na tym terenie. Bogata oferta turystyczna, wykorzystanie walorów historycznych i krajobrazowych może przyczynić się do pobudzenia i rozwoju oferty gastronomicznej i hotelarskiej Wiśnicza.
Autor relacji: Stanisław Mróz