Relacja z wykładu pt. „Z archiwum Koryznówki. Nie tylko o Matejce”

W piątek 24 listopada br. Towarzystwo Miłośników Wiśnicza zorganizowało IX wykład z cyklu Wiśnicz jakiego nie znamy. Wykład pt. „Z archiwum Koryznówki. Nie tylko o Matejce”, który wygłosiły Panie – kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” Maria Serafińska-Domańska oraz przewodnik muzealny Agnieszka Opioła.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia drzewa genealogicznego rodziny Giebułtowskich i Serafińskich, ze szczególnym uwzględnieniem związków Jana Matejki z rodziną Giebułtowskich. W czasie prezentacji multimedialnej pani kustosz Maria Serafińska Domańska zaprezentowała portrety rodzinne namalowane przez Jana Matejkę, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – oddział Dom Jana Matejki, a także szkice zamku i drewnianej zabudowy Wiśnicza przed pożarem, który miał miejsce w 1863 roku.

Wśród prezentowanych szkiców autorstwa Jana Matejki znalazły się również karykatury członków rodziny i autokarykatury ze zbiorów Muzeum po Janie Matejce „Koryznówka”. W czasie wykładu pani Agnieszka Opioła zacytowała fragmenty pamiętników Stanisławy Serafińskiej – autorki wspomnień o Janie Matejce, a także opisów codziennego życia mieszkańców Koryznówki, których przedstawiła na tle wydarzeń historycznych. Jak zapowiadano wcześniej, w czasie wykładu przedstawiono również nieznane zapiski opisujące fundację kaplicy cmentarnej z opisem obrazu
„Wskrzeszenie Łazarza” autorstwa Jana Matejki, który pierwotnie zdobił wnętrze tej kaplicy.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu wykładów „Wiśnicz jakiego nie znamy” współfinansowanego przez Gminę Nowy Wiśnicz pod patronatem Burmistrz Nowego Wiśnicza Pani Małgorzaty Więckowskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie. Dziękujemy także członkom Towarzystwa Miłośników Wiśnicza za pomoc w przygotowaniu spotkania ale przede wszystkim Paniom za wygłoszenie bardzo merytorycznego wykładu.

Relacja video