Relacja z wycieczki do Gliwic

W dniu 27 lipca 2019r. Towarzystwo Miłośników Wiśnicza zorganizowało przy pomocy PTTK w Bochni – wycieczkę do Gliwic. W wycieczce uczestniczyło 47 osób. 

Program wycieczki obejmował zwiedzanie radiostacji gliwickiej oraz palmiarni i nawiązywał do ważnych wydarzeń historycznych: 80-lecia wybuchu II wojny światowej oraz 100-lecia wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego.

Wieża radiostacji w Gliwicach to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. Ma ponad 111 metrów wysokości i jest zbudowana z modrzewiowych belek zespolonych dużymi mosiężnymi śrubami. Jest wpisana na listę pomników historii. Radiostacja zasłynęła również z tego, że w dniu 31 sierpnia 1939 roku miał tu miejsce sfingowany przez nazistów, rzekomy napad żołnierzy polskich i przejęcie radiostacji przez Polskę. Miał to być pretekst do odwetowych działań wojsk niemieckich czyli II wojny światowej.

Palmiarnia jest jednym z największych w Polsce obiektem, w którym zgromadzone są rośliny z całego świata, a głównie ze strefy tropikalnej. Spotykamy tu również okazy ryb z dorzecza Amazonki, jeziora Tanganika, dorzecza Mekongu i rzek europejskich – pływające w potężnych akwariach. Są także drobne ssaki, gady, owady (mrówki) i ptaki.

Program wycieczki wzbogacił wiśniczanin mieszkający od lat w Gliwicach – Jan Maria Dyga – artysta śpiewak Teatru Miejskiego w Gliwicach. Gorąco nas przywitał na gliwickiej ziemi, zorganizował mini koncert pieśni i piosenek śląskich w Parku Szopena, a także oprowadził część chętnych  wycieczkowiczów po gliwickiej starówce.

Fot. Michał Irzykowski