Ratujemy zabytkowe grobowce

Ratujemy zabytkowe grobowce – relacja z tegorocznych prac konserwatorskich na cmentarzu komunalnym w Nowym Wiśniczu

Towarzystwo Miłośników Wiśnicza rozpoczęło we wrześniu działania ratunkowe przy zabytkowych grobowcach znajdujących się na wiśnickim cmentarzu komunalnym. Pierwszym etapem było rozpoczęcie prac  konserwatorskich przy wytypowanym nagrobku posiadającym wysokie walory artystyczne oraz znaczny poziom zniszczeń. Komisja w składzie Przewodniczącej TMW, członków Towarzystwa Miłośników Wiśnicza – konserwatorów zabytków, członka Komitetu Ochrony Zabytkowej Części Cmentarza w Bochni działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, wybrała neogotycki grobowiec z rzeźbą Maryi i parą aniołków na zwieńczeniu.Grobowiec jest wykonany z piaskowca, a część figuralna z wapienia pińczowskiego. Tablica inskrypcyjna na grobowcu jest z granitu.

Nagrobek przeszedł kompleksową konserwację techniczną i estetyczną. Przeprowadzono zabieg oczyszczenia z nawarstwień wtórnych powstałych na powierzchni kamienia. Osłabione partie kamienia wzmocniono specjalistycznym preparatem krzemoorganicznym. Jednym z większych zabiegów konserwacji estetycznej była rekonstrukcja znacznych ubytków rzeźbiarskich na figurach aniołków. Na rzeźbie Maryi także wykonano uzupełnienia ubytków formy rzeźbiarskiej, które występowały na całej powierzchni. Tablica nagrobna została wypolerowana i zabezpieczona, a liternictwo uczytelnione złotem mineralnym. Po wykonaniu wszelkich prac estetycznych przeprowadzono impregnację hydrofobizującą na całej powierzchni grobowca, która chroni kamień przed szkodliwym działaniem wody opadowej.

Prace konserwatorskie zostały sfinansowane ze zbiórki społecznej – I Wiśnickiej Kwesty Cmentarnej na ratowanie zabytkowych pomników i nagrobków zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza w ubiegłoroczne obchody dnia Wszystkich Świętych na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Wiśniczu.

Pomnik PRZED renowacją

Pomnik PO renowacji