Konserwacja zamku w Wiśniczu według koncepcji prof. Alfreda Majewskiego

29 września 2023 r. w dawnym kinie „Szreniawa” w Nowym Wiśniczu, Towarzystwo Miłośników Wiśnicza gościło dr Adama Wójcika-Łużyckiego, który wygłosił prelekcję pt. „Konserwacja zamku w Wiśniczu według koncepcji prof. Alfreda Majewskiego”.

Pan dr Adam Wójcik-Łużycki (uczeń i współpracownik prof. Alfreda Majewskiego) przybliżył zgromadzonej publiczności tematy związane z etapami oraz zasięgiem prac odbudowy, renowacji i konserwacji zamków na terenie Polski, prowadzonych pod nadzorem prof. Alfreda Majewskiego.

Głównym punktem wykładu był zamek w Wiśniczu. Pan doktor pokazał stan wiśnickiego zamku sprzed i po odbudowie przeprowadzonej przez prof. Alfreda Majewskiego. Opisał także panujące w tamtym czasie trudne, polityczne starania, które doprowadziły do zdobycia funduszy na odbudowę. Spotkanie nie obyło się bez pyta od uczestników, na które skrupulatnie odpowiedział pan doktor. Podczas spotkania wyświetlona została prezentacja multimedialna ukazująca stan przed i po renowacji dokonanej przez profesora Majewskiego, która wzbudziła duże zainteresowanie zgromadzonej publiczności.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza w ramach cyklu „Wiśnicz jakiego nie znamy”, współfinansowanego przez Gminę Nowy Wiśnicz pod patronatem Burmistrz Nowego Wiśnicza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie. Dziękujemy także członkom Towarzystwa Miłośników Wiśnicza za pomoc w przygotowaniu spotkania ale przede wszystkim panu dr Adamowi Wójcikowi-Łużyckiemu za wygłoszenie bardzo merytorycznego wykładu.

Relacja video ze spotkania