Relacja z wykładu dr Piotra Wierzbickiego

W poniedziałek 4 września 2023 r. w sali widowiskowej MOK w Nowym Wiśniczu, Towarzystwo Miłośników Wiśnicza zorganizowało spotkanie, którego przedmiotem był wykład dr Piotra Wierzbickiego (Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej) na temat raportów Edwarda Ciesielskiego, Jana Redzeja i Witolda Pileckiego dot. ucieczki z Auschwitz, także w kontekście Nowego Wiśnicza i Koryznówki.

Na spotkaniu pojawili się mieszkańcy gminy Nowy Wiśnicz, przedstawiciele władz samorządowych, osoby zasłużone dla Wiśnicza (w tym honorowi obywatele, osoby wyróżnione Herkulesem Wiśnickim) a także osoby zainteresowane tematem związanym z patriotyczną i bohaterską działalnością rtm. Witolda Pileckiego. Omówione zostały raporty spisywane przez rotmistrza także w Nowym Wiśniczu. W spotkaniu uczestniczyła także Maria Serafińska-Domańska, której to ojciec Tomasz Serafiński udzielił schronienia w Koryznówce dla Witolda Pileckiego.

Podczas spotkania wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja pomiędzy uczestnikami, która wzbogaciła wykład o nowe wartościowe informacje związane z okolicznościami pobytu rtm. Witolda Pileckiego w Nowym Wiśniczu.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu wykładów „Wiśnicz jakiego nie znamy” współfinansowanego przez Gminę Nowy Wiśnicz pod patronatem Burmistrz Nowego Wiśnicza Pani Małgorzaty Więckowskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie. Dziękujemy także członkom Towarzystwa Miłośników Wiśnicza za pomoc w przygotowaniu spotkania ale przede wszystkim panu dr Piotrowi Wierzbickiemu za wygłoszenie bardzo merytorycznego wykładu.

Fot. Mirosław Laszkowski

Relacja video