Grupa pasjonatów historii działających przy Towarzystwie Miłośników Wiśnicza na przełomie lipca 2020 i maja 2021 roku przeprowadziła poszukiwania szczątków samolotu Liberator B-24 w Nieszkowicach Wielkich. Samolot z polską załogą wracający z misji zrzutów zaopatrzenia dla powstańczej Warszawy, w drodze powrotnej został ostrzelany nad Puszczą Niepołomicką przez niemieckiego myśliwca a następnie spadł i rozbił się na […]
Wiśnicz jakiego nie znamy – Na starych fotografiach
30 grudnia 2019 odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Wiśnicz jakiego nie znamy” pt. „Na starych fotografiach”. Przedmiotem spotkania była prezentacja i omówienie fotografii zebranych na profilu Wiśnicz na starych fotografiach, którego autorem i redaktorem jest Michał Irzykowski. Zaprezentowane zostały filmy przedstawiające wygląd dawnego Wiśnicza i okolic. Spotkanie było także miejscem do dyskusji nad zmianami […]
Bernadetta Błoniarz – Nasze tradycje, zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe
W piątkowe popołudnie, 20 grudnia 2019 roku w dawnym kinie „Szreniawa” w Nowym Wiśniczu (sala widowiskowa MOK) odbyło się spotkanie z cyklu „Wiśnicz jakiego nie znamy”. Naszym gościem była Bernadetta Błoniarz – etnolog, animator kultury, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, która opowiadała o tradycjach, zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych społeczności wiśnickiej. Wykład wzbogacony był […]
Nasze tradycje, zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe – Bernadetta Błoniarz
W najbliższy przedświąteczny piątek kolejne spotkanie z cyklu „Wiśnicz jakiego nie znamy”. Naszym gościem będzie pani Bernadetta Błoniarz – etnolog i animator kultury z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, która opowie o tradycjach, zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych społeczności wiśnickiej.
Spotkanie z dr Iwoną Zawidzką – Cmentarz Żydowski w Wiśniczu
Zapraszamy na kolejne spotkanie z serii „Wiśnicz jakiego nie znamy”. Tym razem w Wiśniczu gościć będziemy dr Iwonę Zawidzką z Muzeum imienia Stanisława Fischera w Bochni. Tematem prelekcji będzie Cmentarz Żydowski w Wiśniczu. Spotkanie odbędzie się 15 listopada (piątek) o godzinie 18.00 w dawnym kinie „Szreniawa” w Nowym Wiśniczu. Wstęp wolny!
Spotkanie z Wojciechem Tabaszewskim pn. „Pradzieje Ziemi Wiśnickiej”
„Wiśniczanie w Wiośnie Ludów 1848” – prelekcja Janiny Kęsek
W piątkowe popołudnie, 20 września 2019r. odbyło się czwarte spotkanie z cyklu „Wiśnicz jakiego nie znamy” zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza. Wykład na temat „Wiśniczanie w Wiośnie Ludów 1848r.” poprowadziła Janina Kęsek – Kustosz Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Już wkrótce na naszej stronie pełna relacja wideo ze spotkania.
„Wiśniczanie w Wiośnie Ludów” – prelekcja Janiny Kęsek
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Wiśnicz jakiego nie znamy. Temat spotkania to „Wiśniczanie w Wiośnie Ludów”. Prelekcję wygłosi Janina Kęsek – Kustosz Muzeum im. St. Fischera w Bochni. Wstęp wolny!!!
Spotkanie z Wojciechem Krajewskim pt. „Samoloty nad Wiśniczem”
Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Krajewskim – historykiem lotnictwa z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które odbędzie się 6 września 2019r. w sali widowiskowej MOK w Nowym Wiśniczu (dawne kino Szreniawa). Temat spotkania: „Samoloty nad Wiśniczem…”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną zachowane części Liberatora B-24. Wstęp wolny!
Uroczystości 75. rocznicy zestrzelenia Liberatora
14 sierpnia 2019 roku o godzinie 16.30 w Nieszkowicach Wielkich, odbyła się uroczystość poświęcona upamiętnianiu 75. rocznicy bohaterskiej śmierci Lotników Polskich załogi Liberatora, niosącej pomoc powstańczej Warszawie. W obchodach wzięli udział członkowie Towarzystwa Miłośników Wiśnicza.